Audiobooki na YouTube

0
153

Co czujesz, kiedy widzisz książkę i wiesz, że z nadmiaru obowiązków nie możesz jej przeczytać? Idziesz na spacer i nie masz jak zagłębić się w losy swoich bohaterów, więc zakładasz słuchawki i odpalasz kolejną playlistę z serwisu YouTube. Być może włączasz jakiegoś audiobooka, gdzie ulubiony celebryta czyta książkę popularnego lub niezbyt rozpoznawalnego pisarza, nad którą pracował często dniami i nocami?
Definicja audiobooka jest bardzo jasna i czytelna. Jest to „nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej; zapisane na nośniku danych najczęściej w postaci cyfrowej”. Brzmi więc banalnie, jednak dla zabieganego mola książkowego jest to idealne rozwiązanie, aby dalej żyć w świecie swoich ulubionych postaci pomimo utrudnień związanych np. z brakiem czasu.
Od kilku lat, oprócz czytania wydanych książek, wiele osób zagłębia się w internetowe opowiadania. Wydaje się, że czytanie odchodzi do lamusa, a piszą nieliczni. Jednak jest wprost przeciwnie, mając na uwadze wszelakie nowo utworzone strony czy blogi początkujących pisarzy.
Jednym z popularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych serwisów jest Wattpad, który zrzesza ogromną ilość użytkowników. Oni z kolei piszą i dodają swoje prace, których liczba przekracza dziesięciokrotnie samych profesjonalistów. Dochodzi zatem kolejny problem – kiedy to przeczytać? Przeszkodą może być również wersja elektroniczna, bowiem nie wszyscy przepadają za wpatrywaniem się w ekran telefonu.
23.01.2019 jeden z użytkowników serwisu postanowił zadziałać i stworzył grupę WNTG, czyli Wcale (Nie)Tajną Grupę, która wzbudziła dosyć spore zainteresowanie. Mają już kilka projektów, z czego największy sukces przyniosło fanfiction z uniwersum Wiedźmina. Patrząc na ich profil na YouTube nagrań nie ma dużo, ale usprawiedliwia ich to, że ciężko coś zrobić, kiedy skład dzielą kilometry, a każdy ma swoje obowiązki w postaci szkoły, pracy czy innych spraw prywatnych.To dla członków grupy stanowi utrudnienie, ale mimo wszystko się nie poddają.
Nie robią tylko audiobooków. Mają swoich grafików, którzy chętnie robią okładki dla użytkowników Wattpada. Recenzują także przeróżne prace z tego serwisu. Wszystko jako (nie)tajni.
Tworzą zgraną paczkę osób, które chcą coś robić dla siebie i innych. Jak napisał pomysłodawca a zarazem twórca: „Zakładając WNTG nie zależało mi na zdobyciu popularności, ogromnych ilościach subów czy też lajków. Zależało mi na stworzeniu grupy świetnych ludzi, z którymi będziemy robić wspólnie coś fajnego, mimo że nawet się najprawdopodobniej nie zobaczymy na żywo. Cel został osiągnięty, a każdego, kto czyta te słowa zachęcam do korzystania z tego, co udało nam się opublikować”.
WNTG stawia na rozwój grupowy, ale też indywidualny. Niedługo będą obchodzili rok swojego powstania, a ja jestem dumna, że od samego początku pomagam w administracji! Aktualnie trwa nabór do montażu oraz nagrań. Jest także konkurs, dzięki któremu można dostać się do recenzowni. Wszystkie szczegóły w linku: KLIK

Kanał na YouTube: KLIK
Konto na Wattpadzie: KLIK

Grafika – Klik!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here