PROTEST NA OGROMNĄ SKALĘ #ACTA2

źródło: radiozet.pl,saveyouinternet.pl,spidersweb.pl

0
587

Internautów w całej Europie spotkała dzisiaj nieprzyjemna  niespodzianka. Dostęp do kilku znanych stron internetowych został zablokowany a w Polsce nie działa popularny serwis cda.pl

Co to jest ACTA 2?

ACTA 2.0 to przygotowana już 2 lata temu unijna dyrektywa reformująca kwestie praw autorskich. Pierwszy kontrowersyjny pomysł to tzw. “podatek od linkowania”. Jak możemy przeczytać w różnych artykułach w sieci, Komisja Europejska chce, aby wyszukiwarki i agregatory miały obowiązek odprowadzania opłat na rzecz wydawców prasy. W najgorszym scenariuszu “podatek od linków” może narazić na odpowiedzialność każdego, kto opublikuje w sieci choćby kilka słów z artykułu prasowego lub opublikuje nagłówek z obrazkiem. Drugi kontrowersyjny pomysł to zwiększenie odpowiedzialności pośredników internetowych. Wytwórnie muzyczne i filmowe chcą, aby m.in. Facebook, Youtube czy Twitter były zobowiązane do filtrowania treści przesyłanych przez użytkowników. Obecnie platformy muszą usuwać to, co zostało zgłoszone jako pirackie, ale nie mają obowiązku uprzedniego filtrowania. Mechanizmy takiej “cenzury” mogą utrudnić publikowanie absolutnie legalnych treści (np. memów).

Dlaczego protestujemy?

Każdy Twój komentarz będzie musiał przejść obowiązkową kontrolę jeszcze przed jego publikacją. Treści kontrowersyjne lub potencjalnie groźne będą blokowane.
Znalezienie interesujących Cię treści będzie niezwykle trudne. Z powodu opłaty za linkowanie, wyszukiwarki i agregaty treści będą blokowały dostęp do wielu mniejszych serwisów.
Udostępnianie treści, dzielenie się linkami, tworzenie memów może zostać potraktowane jako plagiat.

My również protestujemy…

https://saveyourinternet.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here